Aszura – Dzień Pamięci. Wystawa zdjęć Roberta Maciąga w Lublinie

Robert_Maciag_ASZURA_01_top

Zapraszamy serdecznie na wystawę zdjęć „Aszura – Dzień Pamięci” Pasjonata OLYMPUS Roberta Maciąga w Lublinie, która potrwa od 6 października do 6 listopada 2017 r.  Zdjęcia do wystawy autor wykonał aparatem OLYMPUS OM-D E-M5 Mark II wraz z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑40mm 1:2.8 PRO.

Aszura to najważniejsze święto Szyitów. To właśnie ono, wspomnienie męczeńskiej śmierci Imama Husajna i jego rodziny czyni ich tym kim są w świecie Islamu – ludźmi dla których walka z niesprawiedliwością jest najważniejszym celem religijnego życia. Legenda mówi, że gdy Husajn usłyszał od swych żołnierzy, że z pewnością i on i jego rodzina zginą w bitwie, wnuk Mohameda miał powiedzieć, że gdyby na to nie liczył, to w ogóle nie stawał by do walki przeciwko Umajjadom. Dziś, każdego 10. Dnia muzułmańskiego miesiąca muharram Szyici na całym świecie wspominają jego męczeńską śmierć. Najbardziej znane są obchody w irackiej Karbali, w której, w roku 61 muzułmańskiego kalendarza doszło do krwawej bitwy a dziś i obchody jej rocznicy są najbardziej krwawe. Media tego dnia wypełniają się zdjęciami pokutników kaleczących sobie głowy i ramiona, opływających krwią mężczyzn i chłopców.

Robert_Maciag_ASZURA_05

Robert_Maciag_ASZURA_11

Robert_Maciag_ASZURA_03

Robert_Maciag_ASZURA_06

W tych szokujących fotografiach, które tak naprawdę przedstawiają tylko ten sensacyjny wycinek obchodów, wycinek zakazany przez szyickich duchownych, nie da się zapisać dźwięków, zapachów i wibracji jakie rozprzestrzeniają się dookoła ludzi gdy modląc się uderzają rytmicznie w piersi. W tych zdjęciach nie słychać bębnów i radosnego śmiechu dzieci, które biegną wzdłuż procesji niosącej ogromne, metalowe instalacje przypominające palmy. Nie widać zaproszeń na kolejną kawę lub zimną lemoniadę, nie czuć upału bijącego od rozgrzanego asfaltu ani rozpylanej na wiernych wody różanej.

Miejsce wystawy i terminy

Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin
6 października 2017 r. – 6 listopada 2017 r.
Godziny: 10:00 – 20:00
Wstęp jest bezpłatny.

Robert Robb Maciąg

Robert Robb MaciągRocznik 1974, urodzony we Wrocławiu. 10 lat spędził za granicą – z czego ponad trzy w podróżach. Autor kilku książek podróżniczych, podwójny laureat nagrody Travelera magazynu National Geographic. Pisze, czyta i fotografuje, a zawodowo prowadzi warsztaty etnograficzne dla szkół (www.etnowarsztaty.pl). Kocha ludzi, ich historie i twarze. Lubi sarkazm i nie cierpi gdy ktoś kłamie. Dzień, w którym przestanie dostrzegać piękno tego świata – będzie jego dniem ostatnim. Więcej >>

Do pobrania:

Informacja prasowa [doc]

Komplet materiałów [zip]

Robert Robb Maciąg

Ambasadorzy i Pasjonaci OLYMPUS

Warsztaty OLYMPUS