Fotospacer z OLYMPUSEM – Skarpa Wiślana

18 marca 2017 r. odbył się kolejny fotospacer z OLYMPUS w ramach cyklu „Mazowsze – miejsca nieoczywiste”. Największe polskie województwo to nie tylko Warszawa. W dolinach Wisły, Bugu, Narwi i Pilicy kryje się wiele ciekawych, malowniczych, ale i zupełnie nieoczywistych miejsc, które każdego miesiąca Fotospacery.pl odkrywają z aparatami OLYMPUS.

Ludzie
Warunki pogodowe, jakie panowały 18 marca podczas trzeciego już Fotospaceru z OLYMPUS w ramach cyklu Mazowsze – miejsca nieoczywiste, pozwoliły w prosty sposób odróżnić miłośników samego spacerowania od pasjonatów fotografii. Ci pierwsi na widok tego, co dzieje się za oknem, zostali w domach, natomiast pasjonaci ubrali się cieplej, założyli kurtki z kapturem, a nawet wzięli do rąk parasole i przyszli na fotospacer! Było zimno, wiało i padał deszcz. Nie popadywał, ale padał przez cały 3-godzinny fotospacer. Ręce trzymające aparaty grabiały, po plecach przechodziły zimne dreszcze, ale ponad 40 uczestników zdawało się tego nie zauważać. Jak podczas każdego fotospaceru, z trudnością dało się nad taką grupą zapanować, bo cały czas ktoś oddalał się w poszukiwaniu jeszcze ciekawszego, jeszcze bardziej oryginalnego kadru. A to, że czasem dla wartościowego ujęcia trzeba było uklęknąć, czy nawet położyć się na mokrej ziemi czy chodniku, to nie problem, bo czego nie robi się dla fotografii!

Fotospacery_Skarpa_01

Sprzęt
Pogoda podczas tego fotospaceru wymagała wiele nie tylko od ludzi, ale i od sprzętu. Na szczęście aparaty i obiektywy firmy OLYMPUS zniosły nieustanny zimny prysznic bez najmniejszego problemu! Nie było się zresztą czego obawiać, bo najpopularniejsze modele, takie jak E-M1 Mark II czy E-M5 Mark II, są całkowicie uszczelnione i w internecie można znaleźć filmy użytkowników, którzy… myją te aparaty pod prysznicem. To samo dotyczy obiektywów OLYMPUS z serii PRO, na fotospacerze było ich naprawdę wiele!

Zła pogoda była także okazją do praktycznego przepracowania kolejnych zagadnień fotograficznych, co stanowiło część warsztatową fotospaceru. Spontanicznie pojawił się temat balansu bieli, który w słabych warunkach pogodowych nie najlepiej radzi sobie w trybie automatycznym. W uproszczeniu można bowiem powiedzieć, że automatyka dąży do neutralnej szarości, co, w sytuacji gdy na zewnątrz i tak jest szaro, buro i ponuro, daje ponury efekt. Okazało się jednak, że wystarczy skorzystać z preselekcji balansu bieli na zachmurzoną pogodę (lub nawet na cień), by zdjęcia ociepliły się i nabrały życia. Prosty trik, o którym mało kto pamięta.

Fotospacery_Skarpa_15

Głównym tematem warsztatowym był pomiar ekspozycji. Prowadzący zaproponowali uczestnikom odejście od pomiaru matrycowego na rzecz centralnie ważonego lub nawet punktowego. Dzięki temu najważniejszy motyw w kadrze był zwykle lepiej naświetlony, a całe zdjęcie wyglądało lepiej. W razie potrzeby pomagała też korekcja ekspozycji, bo światłomierze aparatów przy brzydkiej pogodzie miały lekką tendencję do niedoświetlania kadru. Na szczęście w aparatach OLYMPUS korygowanie ekspozycji jest niezwykle wygodne – nawet dość tanie modele, takie jak E-M10 Mark II, wyposażone są w podwójne pokrętła; jednym z nich można regulować właśnie pracę światłomierza.

Fotospacery_Skarpa_20Tematy zdjęć
Skarpa Warszawska to uroczy, ale mało zanany turystom fragment Warszawy. Przewodniczki z Warszawskiej Fabryki Spacerów przygotowały na odcinku Skarpy Wiślanej naprawdę nieoczywistą trasę spaceru – trasę pełną przepięknych parków, tajemniczych przejść i zaułków, a także pereł warszawskiej architektury i zakamarków Mostu Poniatowskiego. To wszystko stanowiło naturalnie narzucającą się tematykę zdjęć, ale pogoda dokładała tu swoje trzy grosze. Najbardziej naturalnym tematem fotograficznym był bowiem… sam deszcz. Niekoniecznie bezpośrednio, ale chociażby w postaci kałuż (fotografowie uwielbiają kałuże i świat, który się w nich odbija), błyszczących, polakierowanych deszczem płyt chodnika, kręgów na wodzie czy pokrywających wszystko kropli wody. Nic dziwnego, że popularnością cieszyły się m.in. obiektywy makro o ogniskowych 60 mm i 30 mm (120 mm i 60 mm w przeliczeniu na format małoobrazkowy).

Drugim obszarem ciekawych „deszczowych” tematów okazał się też… portret. Po pierwsze ze względu na kontrast, jaki stanowiła ciepła, czerwonobordowa suknia pozującej modelki, a po drugie ze względu nasamo światło, wyjątkowo miękkie i rozproszone przy tego typu pogodzie. Nic dziwnego, że sesja w jednym z zaułków Mostu Poniatowskiego trochę się wydłużyła. Choć laikowi trudno będzie w to uwierzyć, warunki oświetleniowe były znacznie lepsze niż przy kontrastowym, mocnym słońcu i bezchmurnym niebie.

Fotospacery_Skarpa_12a

Po fotospacerze
Uczestnicy przesyłają już swoje najlepsze zdjęcia, które systematycznie umieszczamy w galerii konkursowej. Autorzy trzech najlepszych fotografii zostaną nagrodzeni możliwością wydrukowania dużej liczby zdjęć na nowatorskich drukarkach Epson wyposażonych w zintegrowany system stałego zasilania atramentem (tzw. ITS). Dzięki nim powrót do papierowych zdjęć, które można wziąć do ręki i wspólnie cieszyć się ich oglądaniem, stał się wyjątkowo prosty i… zaskakująco tani.

Organizatorzy fotospacerów szykują się już do czwartego spotkania z tego cyklu. Tym razem aparaty OLYMPUS zawitają do… Konstancina-Jeziorny. To już niedługo, 22 kwietnia!

Galeria zdjęć z fotospaceru:

Daty fotospacerów z OLYMPUS:

 • 19.02.2017
 • 18.03.2017
 • 22.04.2017
 • 27.05.2017
 • 24.06.2017
 • 29.07.2017
 • 12.08.2017
 • 30.09.2017
 • 28.10.2017
 • 25.11.2017
 • 16.12.2017

Ogłoszenia o kolejnych wyprawach będą pojawiały się między innymi na stronach:
http://partner.olympus.pl/warsztaty/
http://fotospacery.pl/
https://www.facebook.com/fotospacerypl

Do pobrania:

Informacja prasowa [doc]

Komplet materiałów [zip]

Promocje OLYMPUS

Warsztaty OLYMPUS