Marcin Dobas – Ambasador i Wizjoner OLYMPUS

Marcin Dobas Ambasador OLYMPUS

Marcin Dobas – Fotograf National Geographic Polska specjalizuje się głównie w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Jest Ambasadorem OLYMPUS oraz członkiem międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries. Ukończył studia na wydziale geologii Uniwersytetu Warszawskiego i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Marcin spędził wiele czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Od lat podróżuje z aparatem docierając do najdalszych zakątków Ziemi. Zdjęcia i relacje z jego podróży publikowane były w wielu krajach: w magazynach, przewodnikach i albumach.

Na moich zdjęciach staram się uchwycić piękno dzikiej przyrody i wyjątkowość otaczającego nasz świata

Podróżować zacząłem wiele lat temu, docierając z moim aparatem do tak odległych zakątków zakątków świata, jak Nowa Zelandia, Svalbard, Tajlandia, Islandia, Nepal i Maroko. Jestem ratownikiem górskim, przewodnikiem i fotografem. Moją pasją są: fotografia, góry, nurkowanie i dalekie podróże. Fascynują mnie odległe, nieskażone cywilizacją zakątki. Na moich zdjęciach staram się uchwycić piękno dzikiej natury i wyjątkowość otaczającego nas świata. I nie ma znaczenia, czy się wspinam, eksploruję jaskinie, jeżdżę na nartach czy nurkuję – fotografuję, kiedy tylko mogę.

Właśnie dlatego mój sprzęt musi być lekki, wytrzymały i niezawodny. Kiedy robię zdjęcia podczas długiej podróży lub w wysokich górach, liczy się każdy gram. Ponieważ jakość zdjęć z aparatów systemu Mikro Cztery Trzecie jest taka sama, jak z cyfrowych lustrzanek, nie ma potrzeby, aby nosić dodatkowe kilogramy sprzętu. Obecnie korzystam tylko z aparatów bezlusterkowych. Pracowałem już wcześniej na aparatach serii Olympus OM-D i PEN. Po ponad dziesięciu latach przestałem korzystać z ciężkich cyfrowych lustrzanek, które nie mogą mierzyć się z OM-D i PEN’ami jeśli chodzie o wagę i rozmiary. Wybrałem aparaty serii OM-D, ponieważ są nie tylko wytrzymałe i dobrze uszczelnione, ale także małe i niezawodne..

W fotografii podróżniczej lekki, niezawodny sprzęt jest sprawą kluczową. Ponieważ często fotografuję w trudnych warunkach: w jaskiniach, w tropikach, na pustyniach czy pod wodą, od moich aparatów wymagam aby były niezawodne, odporne na kurz i piasek, mrozoodporne oraz aby dzielnie znosiły najróżniejsze, często skrajne, warunki pogodowe..

Marcin Dobas nagrodzony w konkursie Siena International Photo Awards

Siena_International_Photo_Awards_logoSiena International Photo Awards to jeden z prestiżowych konkursów fotograficznych. Do pierwszej edycji zostało zgłoszonych ponad piętnaście tysięcy prac z przeszło stu krajów świata. W tym roku nadesłano ponad trzy razy więcej zdjęć. Fotografowie rywalizowali ze sobą w dziesięciu kategoriach. Między innymi „color”, „monochrome”, „nature”, „Journeys & Adventures” czy „Fragile Ice”.

To właśnie w kategorii „Fragile Ice” nagrodę zdobył fotograf National Geographic Polska i Ambasador OLYMPUS – Marcin Dobas, jedyny Polak nagrodzony w konkursie. Zobacz więcej >>

Nagrodzone zdjęcie: Marcin Dobas - Ice

OLYMPUS Wildlife Project – Dzika Kamczatka

OLYMPUS Wildlife Project to międzynarodowy – polsko, niemiecko, rosyjski projekt fotograficzny w, którym miał przyjemność uczestniczyć ambasador marki Olympus. OLYMPUS Wildlife Project to seria wypraw w odległe i dzikie zakątki świata podczas których Marcin Dobas dokumentował życie dzikich zwierząt. W projektach udział biorą fotografowie, dziennikarze i filmowcy. Pierwszy kierunek, który obrano to Kamczatka ze względu na jej bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe. Podczas wyprawy nasz ambasador zbierał materiał dla National Geographic Polska.

 

Strona internetowa

Facebook

Ambasadorzy OLYMPUS