OM-D E-M10 – kolejny zaawansowany bezlusterkowiec Olympus

OM-D_E-M10_coffeetable__Mood_002

Niewielkie gabaryty, wysoka jakość obrazu, wbudowane WiFi oraz lampa błyskowa – zachwycający OM-D E-M10.
Warszawa, 29 stycznia 2014 – do wielokrotnie nagradzanej serii OM-D dołączył kolejny aparat: E-M10. Najnowszy i najmniejszy bezlusterkowiec Olympus wyróżnia się wysoką jakością obrazu, przyciąga uwagę klasycznym wyglądem i w pełni metalowym korpusem. Ustawia ostrość z prędkością E-M5 i jest tak wydajny jak flagowy E-M1. E-M10, przypominający konstrukcją i funkcjonalnością aparaty DSLR, wyposażony jest w procesor obrazu TruePic VII, a także technologię WiFi zastosowaną wcześniej w E-M1. Jest jednak znacznie mniejszy, a mimo to doskonale leży w dłoni. Wymagających fotoamatorów szukających wydajnego aparatu, z którego można by korzystać na co dzień, z pewnością zainteresują kompaktowe gabaryty i niezwykłe parametry E-M10: duży, szybki wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1 440 000 punktów, 3-calowy, uchylny ekran LCD, 3-osiowa stabilizacja obrazu, ultraszybki autofokus FAST AF i wysuwana lampa błyskowa.

E-M10 będzie sprzedawany w zestawach z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42 mm 1:3.5-5.6 oraz z nowym, supersmukłym obiektywem z zoomem elektronicznym – M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42 mm 1:3.5-5.6 EZ.

Design
E-M10, najnowszy przedstawiciel flagowej serii OM-D, został zaprojektowany z myślą o osobach, które oczekują od aparatu zdjęć i filmów wyjątkowej jakości. Uwagę wymagających fotografów przyciągnie z pewnością solidna, ergonomiczna i niezwykle stylowa konstrukcja. Projektanci porównywalnych lustrzanek cyfrowych stosują plastik, aby zredukować wagę aparatu, natomiast korpus E-M10 wykonany jest z metalu. OM-D E-M10 zachowuje kompaktowe gabaryty nawet po podłączeniu obiektywu. Jeśli będziemy fotografować nowym, standardowym obiektywem z zoomem elektronicznym, M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm 1:3.5-5.6, głębokość całego zestawu mierzona od wizjera do początkowego pierścienia obiektywu wyniesie zaledwie 63,9 mm. Podobną głębokość mają same korpusy lustrzanek cyfrowych w tak zwanej wersji „slim”.

Jakość obrazu
Wysoką jakość zdjęć gwarantują 16-megapikselowy sensor Live MOS (zastosowany również w OM-D E-M5) oraz procesor obrazu nowej generacji TruePic VII, znany już z flagowego modelu OM-D E-M1. TruePic VII pozwala w pełni wykorzystać ogromną wydajność optyczną E-M10 między innymi za sprawą Technologii drobnych szczegółów II, która dostosowuje sposób przetwarzania obrazu do charakterystyki poszczególnych obiektywów i danej wartości przysłony. Kolejnym atutem E-M10 jest funkcja usuwania mory, stosowana w aparatach nieposiadających filtra dolnoprzepustowego. Dodatkowe korzyści przyniesie nam również 3-osiowy system stabilizacji obrazu wbudowany w korpus E-M10, bazujący na pierwszym na świecie,
5-osiowym systemie zastosowanym w modelach E-M5 oraz E-M1. 3-osiowy system stabilizacji eliminuje drgania aparatu powstałe na skutek odchylania, przekręcania i kołysania. Doskonale sprawdza się nie tylko podczas fotografowania, lecz także podczas rejestrowania filmów HD. Rodzaj obiektywu, słabe warunki oświetleniowe, a nawet czas naświetlania 1/15 s lub dłuższy nie ograniczają skuteczności stabilizacji.

Wizjer elektroniczny
E-M10 posiada wiele funkcji znanych już użytkownikom E-M5, na przykład duży i szybki wizjer elektroniczny (EVF) o rozdzielczości 1 440 000 punktów pomagający w kadrowaniu i doborze odpowiedniej wartości przysłony w trudnych warunkach oświetleniowych. Jego ekran jest znacznie większy od innych wizjerów, w jakie wyposażone są aparaty tej samej klasy. Dzięki Technologii adaptatywnej jasności (kolejna funkcja zaczerpnięta z E-M1) wizjer E-M10 odtwarza zarówno ciemne, jak i jasne sceny dokładnie w taki sposób, w jaki widzi je nasze oko. Porównywalne systemy konkurencyjnych aparatów charakteryzują się nadmierną kompensacją w trudnych warunkach oświetleniowych, co praktycznie uniemożliwia zastosowanie odpowiednich parametrów. Osoby fotografujące E-M10 mogą natomiast korzystać z funkcji Kreatywnego sterowania, aby za pomocą wizjera szybko i efektywnie ustawić ostrość, odcień, kolor, a także sprawdzić efekt zmian jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. EVF przetwarza obraz w bardzo krótkim czasie, dlatego też opóźnienie jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Jeśli dodamy do tego FAST AF i szybkie zdjęcia sekwencyjne, otrzymamy doskonały aparat do fotografowania wydarzeń sportowych oraz zwierząt – OM-D E-M10.

AF
FAST AF to najszybszy system AF firmy Olympus, który wykorzystuje 81 pól pokrywających cały kadr. Dzięki małemu punktowi AF i Super Spot AF ustawimy ostrość na bardzo małych elementach. Dodatkowo, aparat E-M10 pozwoli nam fotografować z prędkością 8 kl./s, podczas gdy aparaty konkurencji zaledwie z prędkością 4-5 kl./s.

Walory użytkowe
E-M10 wyposażony jest w wysuwaną lampę błyskową oraz we wbudowane WiFi. Dzięki niemu możemy bezprzewodowo połączyć E-M10 z kompatybilnym smartfonem i udostępniać zdjęcia przyjaciołom i rodzinie na portalach społecznościowych. Smartfona użyjemy również jako pilota zdalnego sterowania i wyeliminujemy drgania aparatu podczas fotografowania z długimi czasami ekspozycji. Po sparowaniu za pomocą kodu QR na ekranie telefonu zobaczymy to, co wyświetla LCD E-M10, zdalnie ustawimy ostrość, wyzwolimy migawkę (w trybach P, A, S, M) i wybierzemy filtry artystyczne. Smartfonem zmienimy także ogniskową nowego, standardowego obiektywu z zoomem elektronicznym M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm 1:3.5-5.6 EZ.

Kompatybilność obiektywów
Właściciele E-M10 mogą korzystać aż z 35 wymiennych obiektywów*. W sklepach pojawią się wkrótce dwa nowe obiektywy Mikro Cztery Trzecie: supersmukły „naleśnik” M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm 1:3.5-5.6 EZ o głębokości zaledwie 22,5 mm, wyposażony w elektroniczny zoom, który doskonale sprawdza się podczas rejestrowania filmów oraz superjasny i lekki obiektyw stałoogniskowy M.ZUIKO DIGITAL 25 mm 1:1.8, idealny do fotografowania z odległości nawet 25 cm.

E-M10 będzie sprzedawany od połowy lutego 2014 roku jako samodzielny korpus (w czarnym i srebrnym kolorze), zestaw z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm 1:3.5-5.6 oraz zestaw z niezwykle smukłym, czarnym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm 1:3.5-5.6 EZ.

GŁÓWNE CECHY OM-D E-M10:

 • Zdjęcia oraz filmy przewyższające jakością obrazu znacznie większe, porównywalne aparaty DSLR.
 • Niezwykle kompaktowy, klasyczny, w całości metalowy korpus jeszcze bardziej poręczny niż aparaty DSLR. Profesjonalnie wyglądający E-M10 jest solidnie wykonany i doskonale leży w dłoni.
 • W pełni kompatybilny ze standardem Mikro Cztery Trzecie dzięki FAST AF.
 • FAST AF oraz zdjęcia seryjne (8 kl./s). Możliwość fotografowania szybko poruszających się obiektów.
 • Niezwykle szybki, duży EVF (wizjer elektroniczny) o rozdzielczości 1 440 000 punktów. Łatwe kadrowanie i możliwość zmiany ustawień w czasie rzeczywistym.
 • 3-osiowa stabilizacja obrazu kompensująca drgania powstałe na skutek odchylania, przekręcenia i kołysania. Nieporuszone zdjęcia i filmy rejestrowane w ruchu.
 • Sensor Live MOS i procesor obrazu TruePic VII nowej generacji z Technologią drobnych szczegółów II – najwyższa precyzja, doskonała jakość zdjęć i filmów Full HD.
 • Wbudowane WiFi – zdalne wyzwalanie migawki, podgląd Live View, sterowanie P, A, S oraz F, zdalna zmiana zakresu ogniskowych w obiektywach elektronicznych, podgląd Live Bulb i możliwość udostępniania zdjęć za pomocą ekranu dotykowego kompatybilnego smartfona.
 • Wbudowana, wysuwana lampa błyskowa.

Dodatkowe funkcje:

 • 2 tryby HDR
 • Zdjęcia z interwałem, możliwość rejestrowania filmów poklatkowych.
 • Peaking ostrości przy wykorzystaniu manualnych obiektywów.
 • Tryb Kompozycji w czasie rzeczywistym – podgląd długich czasów ekspozycji w EVF.
 • ISO 100
 • 12 Filtrów artystycznych, w tym filtr Diorama II – znakomity efekt rozmycia ostrości na zdjęciach portretowych.
 • Fotostory, 3 sposoby tworzenia historyjki.

OM-D E-M10 – Akcesoria:

 • ECG-1 – ergonomiczny uchwyt zapewniający stabilność i większy komfort pracy.
 • BCL-0980 – obiektyw dekielkowy rybie oko 9 mm* – fantazyjne, superszerokokątne zdjęcia.
 • LC-37C – stylowa, automatyczna osłona obiektywu. Stała gotowość do pracy oraz ochrona przed kurzem i zadrapaniami.
 • C-44SF – pikowany pokrowiec idealny do przechowywania korpusu E-M10 z obiektywem 14-42 mm.
 • MCON-P02 – konwerter makro kompatybilny z sześcioma obiektywami Olympus Mikro Cztery Trzecie.

Specyfikacja i wygląd produktu mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Aktualny opis funkcji znajduje się na stronie http://www.olympus-europa.com
Sprawdź również: http://www.olympus-europa.com//corporate_1/press_release_content/Appendix_EU.pdf
Odwiedź również: http://olympusomd.com/europe

* Stan na styczeń 2014

Do pobrania:

Informacja prasowa [doc]

OM-D E-M10 – specyfikacja [xls]

Obiektywy – specyfikacja [xls]

Komplet materiałów [zip]

OM-D E-M10

Promocje Olympus