Rozmowa z Ambasadorem OLYMPUS Łukaszem Bożyckim

Lukasz_Bozycki

Łukasz Bożycki – fotograf, doktorant Polskiej Akademii Nauk, dziennikarz, Ambasador OLYMPUS. Dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

W rozmowie z Fotopolis.pl opowiedział o tym jak łączy pasję fotografowania z karierą naukową, etyce zawodowej i sposobach na oswojenie zwierząt.

Masz jakieś rady dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na polu fotografii przyrodniczej?

Przede wszystkim pamiętać o etyce. Rzecz druga – marzyć. Jeśli nie będziemy mieć wyobraźni, to nie zrobimy lepszych zdjęć, bo najzwyczajniej w świecie nie zobaczymy światła czy sytuacji dobrej na sfotografowanie. Musimy mieć w głowie dużo więcej zdjęć niż w rzeczywistości zrobiliśmy.

Kolejna rzecz to cierpliwość. Często powtarzam, że fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń przerywane od czasu do czasu drobnym sukcesem. Bo naprawdę trudno przewidzieć czy zwierzę do nas podejdzie, czy słońce wyjdzie w końcu zza chmur, czy nie będzie mgły i czy nie zaśniemy w naszym ukryciu. To czekanie, to jednak straszna nuda. Nawet nie wiesz ile razy przespałem piękne ujęcia (śmiech). Mam jednak wrażenie, że fotografia przyrodnicza nauczyła mnie cierpliwości także na innych płaszczyznach.