Spotkania przy kawie z Filipem Springerem

Filip Springer - spotkania autorskie OLYMPUS

OLYMPUS zaprasza na spotkania autorskie przy kawie z uznanym fotografem Filipem Springerem. W swobodnej atmosferze porozmawiamy o fotografii, podróżowaniu i sprzęcie a autor książki „Miasto Archipelag” podzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniami. Wszystkie zdjęcia do tej książki Filip wykonał aparatem OLYMPUS OM-D E-M5 Mark II

Miasto Archipelag

filip_springer_miasto_archipelag_okladka

Miasto Archipelag to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogą śledzić niemalże w czasie rzeczywistym, od samego początku.

W najmniejszym z byłych miast wojewódzkich – Sieradzu, żyją dziś 43 tysiące ludzi, w największym – Częstochowie – prawie pięć razy więcej. Stolicami regionów były przez 24 lata. Dziś wiele z nich boryka się z wyludnieniem, problemami gospodarczymi, bezrobociem i narastającą stagnacją. Wracają wspomnienia sprzed lat, gdy wszystkie te ośrodki dynamicznie się rozwijały: powstawały fabryki, osiedla, domy kultury i obiekty sportowe. Na potrzeby urzędów wojewódzkich wznoszono kilkunastopiętrowe bloki aspirujące do statusu lokalnych drapaczy chmur. Do pracy w administracji i przemyśle, edukacji i kulturze napływali nowi mieszkańcy.

Co robić w Koninie, Radomiu, Lesznie, Siedlcach, Pile? To pytanie zadają sobie blisko trzy miliony Polaków (tylu mieszka w byłych miastach wojewódzkich). Odpowiedź, której udzielają, nie jest jednak w większych miastach wysłuchana z należytą uwagą. Wałbrzych ciągle jest synonimem zapaści, mimo że miasto to architektoniczna perła w sercu jednego z najpiękniejszych regionów Polski i teatralne zagłębie promieniujące na cały kraj. Jelenia Góra notorycznie jest mylona z Zieloną Górą, choć miasta te dzieli 150 kilometrów. O największej na świecie kolekcji prac Witkacego w Słupsku słyszeli tylko krytycy sztuki i koneserzy. Konin ze swoimi nadrzecznymi bulwarami mógłby być zaś pokazywany za przykład jak traktować rzeki: większość większych miast ma z nimi wielki problem.

Filip Springer - spotkania autorskie

Byłe miasta wojewódzkie nadal są ważnymi centrami życia gospodarczego i kulturalnego. Poszukiwania własnej, niezależnej drogi rozwoju często przynoszą tu nieoczekiwane i fascynujące rezultaty, którym poświęca się zbyt mało uwagi w mediach skupionych na stolicy. Trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, szans, frustracji i rozczarowań. Pozytywna energia i determinacja mieszają się tu ze zwątpieniem i rezygnacją. Miasto Archipelag często zamieszkują ludzie przekonani, że miejsce, w którym żyją, jest najlepsze na świecie. Opuszczają je ci, którym tę wiarę odebrała brutalna rzeczywistość. Warto poznać jednych i drugich. Wszystkie zdjęcia do tej książki Filip wykonał aparatem OLYMPUS OM-D E-M5 Mark II

Strona projektu Miasto Archipelag >>

Filip Springer (ur.1982)

Filip Springer

Filip Springer

Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012). Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Miejsca i daty spotkań

  • Inowrocław – 5.10.2016 r. – Roma City ul. Solankowa 2 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Piła – 7.10.2016 r. – Molino ul. Dąbrowskiego 4 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Jelenia Góra – 17.10.2016 r. – Cytrynowy Pieprz ul. Szkolna 1 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Płock – 21.10.2016 r. – Hotel Tumski ul. Piekarska 9 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Kalisz – 23.10.2016 r. – Anabell Główny Rynek 9 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Krosno – 26.10.2016 r. – Ferment ul. Portiusa 4 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Przemyśl – 27.10.2016 r. – C.K. Monarchia ul. Puszkina 18 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Elbląg – 7.11.2016 r. – Duchówka ul. 3 Maja 13 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Opole – 14.11.2016 r. – Kredens ul. Waryńskiego 17 [mapa] – godz. 16:00-18:00
  • Częstochowa – 15.11.2015 r. – Dobry Rok ul. Aleja Najświętszej Maryi Panny 79 [mapa] – godz. 16:00-18:00

Zapraszamy serdecznie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp na spotkania jest bezpłatny i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Do pobrania:

Informacja prasowa [doc]

Komplet materiałów [zip]

Strona projektu Miasto Archipelag

Promocje OLYMPUS