Warsztaty Fotografii Podróżniczej – Jura Krakowsko-Częstochowska [ZAKOŃCZONE]

Warsztaty Fotografii Podróżniczej - Jura Krakowsko-Częstochowska

Zapraszamy na Warsztaty Fotografii Podróżniczej z Marcinem Dobasem, które odbędą się w dniach 9-12 czerwca na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Warsztaty ukierunkowane są na fotografię podróżniczą. Poruszać będziemy zarówno kwestie praktyczne: co zabrać, jakie akcesoria przydatne są fotografowi w podróży, jak przygotować się do wyjazdu na którym chcemy robić zdjęcia (wyszukiwanie tematów, miejsc) jak również kwestie dotyczące trudności jakie niesie ze sobą fotografowanie odmiennych kultur, ludzi czy fotografowanie dzikich zwierząt. Podpowiemy na co zwrócić uwagę przed wyjazdem, w jego trakcie jak i po powrocie tak by uzyskać jak najlepsze efekty pracy. Co zrobić by zdjęcia miały w sobie „to coś” i były czymś więcej niż tylko zwykłą dokumentacją podróżniczą.

Marcin DobasMarcin Dobas
Fotograf National Geographic Polska specjalizuje się głównie w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Jest Ambasadorem marki Olympus oraz członkiem międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries. Ukończył studia na wydziale geologii Uniwersytetu Warszawskiego i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Marcin spędził wiele czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Od lat podróżuje z aparatem docierając do najdalszych zakątków Ziemi. Zdjęcia i relacje z jego podróży publikowane były w wielu krajach: w magazynach, przewodnikach i albumach. Więcej >>

Warsztaty obejmują między innymi:

  • fotografię podróżniczą
  • stosowanie lamp błyskowych w terenie
  • zastosowanie filtrów
  • zarządzanie barwą w tym kalibracja monitora
  • przygotowanie do druku
  • kalibrację monitora
  • a nawet trochę o postprocessingu czy zarabianiu na zdjęciach

Będzie czas na fotografowanie, pracę przy komputerze czy poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin często traktowanych po macoszemu (filtry, zarządzanie barwą, druk). Pracować będziemy na komputerach podpiętych do skalibrowanych monitorów EIZO i tabletów graficznych WACOM. Będzie również możliwość przeprowadzenia kalibracji własnego sprzętu wydrukowania powiększenia czy wypożyczenia na testy sprzętu (aparaty, obiektywy, filtry, statywy, lampy).

Czego mogę się spodziewać?
Warsztaty ukierunkowane są na fotografię podróżniczą. Poruszać będziemy zarówno kwestie praktyczne: co zabrać, jakie akcesoria przydatne są fotografowi w podróży, jak przygotować się do wyjazdu na którym chcemy robić zdjęcia (wyszukiwanie tematów, miejsc) jak również kwestie  dotyczące trudności jakie niesie ze sobą fotografowanie odmiennych kultur, ludzi czy fotografowanie dzikich zwierząt. Podpowiemy na co zwrócić uwagę przed wyjazdem, w jego trakcie jak i po powrocie tak by uzyskać jak najlepsze efekty pracy. Co zrobić by zdjęcia miały w sobie „to coś” i były czymś więcej niż tylko zwykłą dokumentacją podróżniczą. Fotografia podróżnicza jest specyficzną dziedziną, która łączy w sobie zarówno fotografie: portretową, krajobrazową, jak i przyrodniczą. Dlatego też tematyka warsztatów wybiega daleko poza tematy ściśle związane z  samym podróżowaniem i robieniem zdjęć na wyjeździe. Postaramy się przekazać Ci kompleksową wiedzę o: filtrach, lampach błyskowych, kalibracji monitora czy post-processingu. To spora dawka praktycznych umiejętności możliwych do wykorzystania choćby przez fotografów przyrodniczych, ślubnych czy sportowych. Nie ma znaczenia przecież czy używamy lampy błyskowej by doświetlić fokę czy człowieka. Podobnie wiedza o kalibracji monitorów i post-porcessingu przydatna jest każdemu fotografowi.

Warsztaty adresujemy do wszystkich miłośników fotografii chcących kształcić swój warsztat niezależnie od stopnia zaawansowania. Zajęcia składać się będą z części teoretycznej i praktycznej, kiedy to w terenie, pod okiem prowadzącego będzie można przetestować zdobytą wcześniej wiedzę. Do współpracy zaprosiliśmy specjalistów w poszczególnych dziedzinach oraz firmy, które  udostępnią uczestnikom warsztatów  sprzęt fotograficzny do testów.

Marcin_Dobas_06

Doświadczenie | Poziom trudności
Warsztaty adresowane są do wszystkich chcących rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Jeżeli kiedykolwiek nie byłeś zadowolony ze swoich zdjęć, chciałbyś poszerzyć swój warsztat i zdobyć wiedzę z różnych dziedzin fotografii podróżniczej – te warsztaty przeznaczone są dla Ciebie! Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia.

Wymagania wiedzowe | Wymagania sprzętowe
Zajęcia nie uczą podstaw fotografii. Niewątpliwie podstawowa wiedza fotograficzna pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać czas spędzony na warsztatach. Przydatne jest doświadczenie fotograficzne, podstawowa wiedza teoretyczna i znajomość własnego sprzętu (nie jest to jednak warunkiem uczestnictwa w warsztatach). Jeżeli chodzi o sprzęt to nie ma znaczenia marka, model czy wiek posiadanego sprzętu. Nie ma znaczenia czy jest do lustrzanka czy bezlusterkowiec. Ważne by było to aparat z wymienną optyką. Jeżeli masz w domu statyw, jakieś filtry i kilka obiektywów weź ze sobą – przydadzą się w terenie. Jeżeli nie masz, to na warsztatach będzie możliwość wypożyczenia do testów i pracy m.in.: statywów, filtrów czy sprzętu fotograficznego firm, które zaprosiliśmy do współpracy.

Data i miejsce:
9-12 czerwca 2016 r. (czwartek-niedziela)
Jura Krakowsko-Częstochowska, Stajnia „Biały Borek” ul. Zrębska 93, Biskupice

Szczegóły i zapisy:
Strona warsztatów >>

 

Partnerzy technologiczni warsztatów

partnerzy