Złota godzina – jak ją wykorzystać w naszych zdjęciach?

zlota-godzina-jak-ja-wykorzystac-w-naszych-zdjeciach

Złota godzina to chyba moja ulubiona pora do robienia zdjęć. Długie cienie, piękne ciepłe światło, to tylko niektóre z elementów, które możemy uchwycić. Jak ją w pełni wykorzystać? Tego dowiecie się z dzisiejszego poradnika.

 

Czym jest złota godzina?

To krótki moment w ciągu dnia, gdy słońce świeci w bardzo specyficzny sposób. W ciągu doby mamy dwie takie pory – tuż po wschodzie słońca i chwilę przed jego zachodem.Chociaż zawsze jesteśmy uczeni, że światło naturalne ma około 5300 Kelvinów, to w ciągu doby jego temperatura barwowa znacznie się zmienia. Podczas złotej godziny zamiast 5300 Kelvinów będziemy mieli do czynienia z temperaturą około 2000-3000 Kelvinów, czyli światło będzie znacznie cieplejsze.

 

Jak uchwycić złotą godzinę?

Sposobów jest kilka. W przeddzień zdjęć możesz po prostu obserwować niebo i zapisać na kartce, o której zaszło słońce. Drugim sposobem jest sprawdzenie np. w smartfonie, godziny zachodu, a zdjęcia należy zacząć około godziny przed jego całkowitym zachodem (lub przez godzinę po wschodzie). Standardowa aplikacja pogody w iOS pokazuje dokładną godzinę wschodu i zachodu, wiec nie będzie to specjalnie trudne. Możesz wykorzystać również dedykowane aplikacje, np. Twilight Calculator, dzięki którym zobaczysz dokładnie rozkład minutowy całej złotej godziny. Mnie zazwyczaj wystarczy spojrzenie na godzinę zachodu słońca i już wiem, kiedy mam być przygotowany na zdjęcia.