Wszystkie promocje


Lornetki profesjonalne Zastosowania Cennik
Lornetki rekreacyjne Pytania i odpowiedzi Do pobrania
Technologie Dystrybutor Kontakt

Jak wybrać lornetkę?

drukuj strone
Zanim wybierzesz lornetkę przeczytaj poradnik, który pomoże ci wybrać odpowiedni produkt.


1. Czy poza powiększeniem istotne są inne parametry?
Przy charakterystyce lornetki istotnych jest wiele innych kwestii poza samym powiększeniem. Lornetki są wprawdzie proste w użytkowaniu, ale takie cechy jak konstrukcja optyczna obiektywu, kąt widzenia, konstrukcja pryzmatu, czy parametr „długiego oka” można łączyć w różny sposób, aby przystosować lornetki do różnych typów obserwacji. Zrozumienie wspomnianych cech oraz określenie własnych potrzeb, pozwoli Ci wyszukać lornetkę, która będzie najbardziej dla Ciebie odpowiednia. 


2. Jakie są podstawowe dane lornetek?
8x42. Numery te umieszczone są z przodu lornetki, co one oznaczają? Pierwsza pozycja oznacza moc powiększenia – w tym przypadku 8, uzyskiwany obrazy jest 8 razy większy niż w przypadku obserwacji nieuzbrojonym okiem. Druga pozycja oznacza średnicę przedniej soczewki obiektywu (wyrażoną w milimetrach) – w tym przypadku, 42mm. Przednia soczewka obiektywu to ta, która znajduje się najbliżej obserwowanego obiektu (a nie najbliżej oka obserwatora) i stanowi ona miarodajny wskaźnik mówiący o jasności obiektywu lornetki. 


3. Dlaczego kąt widzenia jest tak ważny?
Kąt widzenia reprezentuje wycinek koła, jaki jest widoczny przez lornetkę. Z tego względu, że bezpośrednie porównanie kąta widzenia lornetek dających różne powiększenie może być mylne, możesz obliczyć pozorny kąt widzenia mnożąc rzeczywisty kąt widzenia przez powiększenie lornetki. Pozorny kąt widzenia wynoszący 65 stopni lub więcej uważany jest za szerokokątny, co ułatwia śledzenie poruszających się obiektów i dlatego doskonale sprawdza się przy obserwacjach dzikiej przyrody i wydarzeń sportowych. (Należy też zauważyć, że kąt widzenia jest czasem określany mianem pola widzenia, które podawane jest w stopach.) 


4. Pryzmaty – na co należy zwracać uwagę?
Kwiecia wyboru pryzmatu to głównie sprawa własnych preferencji. Lornetki z pryzmatem o kształcie dachowym są smukłe, mają prosty profil i są bardziej kompaktowe. Są one często droższe, gdyż mniejsze pryzmaty wymagają większej precyzji przy szlifowaniu i polerowaniu, aby uzyskać doskonałą jakość obrazu. Lornetki porro-pryzmatyczne są charakterystyczne poprzez swoje przesunięte względem osi optycznej tubusy obiektywów. W efekcie takiej konstrukcji uzyskuje się większą odległość pomiędzy obiektywami, co wzbogaca perspektywę i daje bardziej realistyczny, trójwymiarowy obraz. 


5. Jakie inne kwestie należy brać pod uwagę?
Jeśli często będziesz prowadził obserwacje o zmierzchu i nocą poszukaj lornetki, która ma wielokrotnie powlekane soczewki. Powlekane soczewki redukują poświatę i refleksy świetle oraz przyczyniają się do zwiększenia jasności obiektywu. 


6. A jeśli noszę okulary?
Jeśli nosisz okulary, poszukaj lornetki, której parametr „długiego oka” wynosi co najmniej 13 mm. Podawany w milimetrach parametr ten określa maksymalną odległość od soczewki okularu przy jakiej widoczny jest cały obraz. Duża odległość „długiego oka”, jak np. 13 mm, umożliwia obserwację przez lornetkę całego obrazu, nawet jeżeli nosisz okulary. 


6. Gdzie mogę zamówić lornetki Olympus
Zapraszamy do kontaktu z oficjalnym dystrybutorem lornetek Olympus/

 

EUROLAND sp. z o.o.

Małgorzata Kubic

Telefon: (094) 311 38 00

e-mail: ds@euroland.pl 

WWW: http://www.euroland.pl 

Adres: 78-200 Białogard ul. Zwycięstwa 4Zobacz tabelę zastosowań lornetek OlympusAktualności Produkty Pobierz Pasjonaci Serwisy

Aktualności

Nowości

Cennik

Marcin Dobas

E-M1 Service Plus

Promocje

Aparaty

Katalog

Jacek Kowalczyk

OM-D

RSS

Audio

Reklamy

Janusz Walczak

PEN

Akcesoria

Logotypy

Wacław Wantuch

Olympusclub.pl

Lornetki

Sebastian Kawa

Facebook

© Olympus

Terms of Use

Ochrona prywatności

Znak firmowy

Cookies