Wszystkie promocje

 

 
 

Wacław Wantuch to jeden z najwybitniejszych polskich fotografików zajmujących się fotografią studyjną a konkretnie aktem. Artysta zajmuje się głównie fotografią czarno – biała, specjalizuje się w aktach kobiecych. Wacław Wantuch ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na stałe związany z Krakowem, gdzie mieszka i pracuje. Obecnie zajmuje się grafiką i fotografią artystyczną. W 1992 roku ukazała się książka "Kamień wawelski" autorstwa Wantucha. W latach następnych artysta wydał takie albumy fotograficzne jak: "Kraków" (wyd. Sepia Collection, Kraków 2001), "Akt" (wyd. Bosz, Olszanica 2003), "Kraków" (wyd. Art Partner, Kraków 2003) oraz "Akt 2" (wyd. Bosz, Olsznica 2006). Prace artysty prezentowane były zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych, w kraju i zagranicą.

 

>> Strona autora
 

 
Akty Wacława Wantucha to rzeźby klasyczne, czarno-białe układanki pełne tłumionych emocji. Artysta, schowany za aparatem, udaje niewiniątko i prowokuje paraerotyczne pozy. Nie pozwala modelkom decydować o swoim ciele ani opowiadać własnych historyjek o jego pięknie. Wyklucza kokieterię. Jak każdy demiurg, ma swoją koncepcję. Zdjęcia są doskonałe przez nieomylne wybranie fragmentów nagiej kobiety, aby uzyskać zamierzony i od dawna przemyślany efekt. Ciało ma czasem prawo zaprezentować się w całości – na to też jest chwila czasu – ale sztuka tkwi w szczegółach: w doskonałości piersi, pośladków czy ud. Kolor nie ma znaczenia. Jest tylko forma. Tak jak w niepolichromowanej rzeźbie. Brak barw pomaga w koncentracji.

Hanna Bakuła 

Nie wiem, czy w sztukach plastycznych jest "kryterium pleców", czy w ogóle istnieje jakiś - dajmy na to - czeladniczy egzamin, na którym uczeń ma "zrobić plecy" - i jak je zrobi, to znaczy, że coś umie. Ale przyjrzyjcie się - nie omijając, ma się rozumieć, innych ujęć - jak Wantuch fotografuje plecy, a pojmiecie jak wiele on umie i wiele widzi. Jak oświetlona jego obiektywem płaszczyzna pleców niebywale bywa zmysłowa i zarazem nierealna, realistyczna i abstrakcyjna, symboliczna i werystyczna. Jeśli istnieje fotografia esencji nagości, fotografia nagości samej w sobie, to jest to fotografia damskich pleców przez tego autora uczyniona.

Jerzy Pilch

Już niekoniecznie wiemy, patrząc na dobrze znajome piersi, pośladki, uda i biodra cudownie przemienione przez Wacława Wantucha w trudne do rozszyfrowania poetyckie pejzaże, zimne kubizujące rzeźby czy martwe natury - oglądamy czy podglądamy? Budzą się w nas uczucia wyższe czy najniższe? Podziwiamy czy pożądamy?

Janusz Głowacki

Jednym z elementów Wantuchowego widzenia świata i tym samym jego fotografowania jest zaskoczenie. Obustronne jakby, gdyż oparte na sprzężeniu zwrotnym, w którym skutek oddziałuje na przyczynę: rzeczywistość - jej niespodziewany aspekt zadziwia artystę. I staje się dzięki jego ujęciu zaskakująca, bo inna od potocznie postrzeganej, lecz przez to nie mniej przekonująca. A może przekonująca bardziej jeszcze, gdyż rację miał Leger, twierdząc, że "celem sztuki nie jest piękno, lecz prawda". Piękno zjawia się jako sygnał dotarcia do prawdy.
A urody nikt dziełom Wantucha odmówić nie może.

Jerzy Madeyski

Album stanowi cenną pozycję zarówno artstyczną, jak i inwentaryzatorską. Dla piszącego te słowa cenny jest wybór dokonany przez autora: z mnogości swych fotogramów publikuje on te, które układają się w jednobarwny poemat o niepowtarzalnym pięknie Krakowa

Wiktor Zin

... autor dotarł do wielu osób na różne sposoby powiązanych z tym, co stanowi jądro sprawy: od naukowców różnych specjalnosci począwszy, na zwykłych, przeciętnych ludziach skończywszy. Pytał wszystkich o ich poglądy na temat wawelskiego czakramu. Wypowiedzi zarejestrował na taśmie magetofonowej
i po redakcyjnym opracowaniu oraz autoryzacji zamieścił w tej publikacji.

Józef Kozioł


>> Strona autora


>> Powrót do Pasjonatów
 


Aktualności Produkty Pobierz Pasjonaci Serwisy

Aktualności

Nowości

Cennik

Marcin Dobas

E-M1 Service Plus

Promocje

Aparaty

Katalog

Jacek Kowalczyk

OM-D

RSS

Audio

Reklamy

Janusz Walczak

PEN

Akcesoria

Logotypy

Wacław Wantuch

Olympusclub.pl

Lornetki

Sebastian Kawa

Facebook

© Olympus

Terms of Use

Ochrona prywatności

Znak firmowy

Cookies